District 10 STaC

Various Clubs
June 15-21, 2009


Thu Eve Open Pairs
57.5 Tables

MPsABCNamesScore
11.33
1
1
1
Bill Mattox - Tom Byarlay; L. R. DBC65.34%
8.50
2


Richard Helams - Barbara Norris; NE LA BRIDGE ASSOCIATION63.66%
6.37
3


Cherry Starling - Evelyn Hodges; L. R. DBC62.69%
5.02
4
2

Elaine Lowens - Richard Lowens; L. R. DBC62.12%
3.58
5


Steven Juk - Calvin Fultz; Hyland Rim Duplicate61.46%
2.69
6


John Onstott - Todd Lusk; Baton Rouge Bridge Club61.25%
3.76
7
3

Robert Atkinson - Pat Reese; Pine Bluff Duplicate Brid61.11%
2.82
4

Kay Loss - Joyce Thornton; L. R. DBC59.66%
2.12
5

David Powers - Tommie Wright; Hattiesburg Duplicate Bri59.58%
2.76
6
2
Mary Faires - Robert Shearer; Hattiesburg Duplicate Bri59.29%
1.81

3/4
Carl Oberwortmann - Joan Swann; Hyland Rim Duplicate58.33%
1.81

3/4
Bryan Lee Williams - Elizabeth Howard; L. R. DBC58.33%
1.17

5
Sandra Feierabend - Lee Feierabend; NE LA BRIDGE ASSOCIATION58.10%
1.58

6
Martin Hinchin - Joe Rimstidt; M.A. Lightman DBC57.41%

Thu Eve 199er Pair
5.0 Tables

MPsABNamesScore
1.43
1
1
Susan Hirsch - Thomas Vornberger; M.A. Lightman DBC65.00%
1.07
2

Martha Miller - Lee Whitman; M.A. Lightman DBC58.00%
0.89
3
2
Mary Ann Nolen - Carl Cutting; M.A. Lightman DBC54.00%
0.67
4
3
Ron Ross - Susan Ross; M.A. Lightman DBC53.00%

Thu Eve Huntsville Teams
12 Tables

MPsABCNamesScore
3.67
1
1

Flo Staggs - Albert Bellingrath - Katherine Christopher - Charles Lifer; Huntsville Hats97.00
2.75
2


Ardona Boles - Ralph Boles III - James Light - Steven Clark; Huntsville Hats90.00
2.06
3
2

Marilyn Lorch - P Paul Germann - Carol Lemke - Ken Montgomery; Huntsville Hats78.00
1.55
4


Marilyn Roney - Pat Jackson - Dianne Caldwell - Lynn Quinlan; Huntsville Hats71.00
1.51
3
1
Walter Bouldin - Seymour Peckins - Chuck Skillern - Sandra Cox; Huntsville Hats67.00
0.95
4

Ronald Garmon - Robert Johnson - Al Pardue Jr - Lynn Vanpelt; Huntsville Hats63.00
1.13

2
Ruth Dembowski - Helen McBride - Harry Butcher - John Yanosky; Huntsville Hats60.00

Thu Eve B'ham Open Teams
10 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1
1

Ron Goldfon - George Gomperts - Claire Gomperts - Nancy McDaniel; B'Ham Duplicate Bridge Cl60.00
2.50
2


Dane Kusler - Mimi Little - Bruce Oliver - Kristina Oliver; B'Ham Duplicate Bridge Cl57.00
1.87
3


James (Larry) Partridge - Susan Kusler - Kevin Dybvig - Emily Harrell; B'Ham Duplicate Bridge Cl51.00
1.79
4
2

Dennis Luft - Mona Schuster - David Larson - Douglass Hoadley; B'Ham Duplicate Bridge Cl45.00
1.74
3
1
Abe Zanayed - Ruth Zanayed - James Rabb - Pete Partin; B'Ham Duplicate Bridge Cl39.00

Thursday PM 499er Pairs
3.0 Tables

MPsRankNamesScore
1.41
1
Peggy Graham - Gene Graham; Shelby County Bridge Club67.00%
1.06
2
Geraldine Friar - Judy Chase; Shelby County Bridge Club54.00%